top of page

ANTIDEP

A depresszió kezelésének hosszú hagyománya van. Régen főleg tánccal, zenével, ráolvasással,
gyógynövényekkel kezelték, több-kevesebb sikerrel.

A gyógynövényeket már évezredek óta alkalmazzák e betegség kezelésére. A legnépszerűbbek az orbáncfű, a citromfű, és alvászavarral kombinált esetben a macskagyökérés a komló, valamint a kava. 
 

A hivatalos gyógyászatban eddig két fő terápiás irányzat különböztethető meg. Az első csoportba tartoznak a pszichológia megközelítés és a pszichoterápia különböző módszerei: kognitív terápia, munkaterápia, pszichoanalízis, kommunikációs terápia (csoportfoglalkozások, társas kapcsolatok rehabilitációja, pszichodráma, tranzakció-analízis). A kezelés sikere nem kismértékben a megfelelő orvos megtalálásában rejlik, akivel a beteg a legjobban tud haladni. Ezek a módszerek hatásosak lehetnek,

hátrányuk azonban, hogy időigényesek, és a valódi probléma gyökereinek megszüntetése helyett gyakran inkább a páciensek új aktivitásokba való bevonására koncentrálnak, s ezzel elsődlegesen a figyelmet terelik el. A depressziót kiváltó ok tehát továbbra is ott lappanghat, könnyen kiújulhat, visszatérhet. Ezen kezelések jótékony hatásai mellett tehát hátrányokat is találunk. Nem beszélve a legnagyobb problémáról, hogy egy félrediagnosztizált beteg állapotán rengeteget ronthat a pszichoterápia.
 

Második csoportba tartozik a gyógyszeres kezelés. Az antidepresszánsokat főleg a depresszió súlyos (krónikus, illetve visszaeső) eseteiben alkalmazzák. A legújabb gyógyszerészeti kutatásoknak és klinikai kísérleteknek köszönhetően a pszichiáter ma már az antidepresszánsok széles köréből tud válogatni, és egyénre szabott terápiát tud kialakítani. A legkorszerűbb antidepresszánsok kifejlesztésénél a legfőbb szempont nemcsak a tüneti kezelés, hanem elfogadható életminőség kialakítása, a fokozatos rehabilitáció, és a mellékhatások csökkentése. Ha a depresszió pszichotikus szintű, antipszichotikumos kezelésre is sor kerülhet. Ezen gyógyszeres kezelések hátránya, hogy hónapokat vesz igénybe, és számos szer függőséget alakíthat ki. Amint a gyógyszer hiánya felmerül, a beteg könnyen visszazuhanhat a depresszióba.

A depresszió kezelési módjainak mellékhatásai és sikertelenségei gondolkodtatták el Dr Márai Lajos 1998-ban. A fizikai fájdalomra sokkal nagyobb figyelmet fordítunk, hatásos és gyors betegellátás biztosítunk,  viszonylag hamar lehetővé tesszük a gyógyulást. A mentális betegségete épp olyan nehéz gyógyítani, mint diagnosztizálni. Nagyszerű lenne, ha a milliókat kínzó depresszióra és épp oly egyszerű és hatásos megoldást találnánk. - mondta projectje kezdete előtt.

 

Kisebb csoportot gyűjtött össze, és hosszas kutatómunkába kezdett. A történelem során depresszió kezelésére használt módszerek közül az 1930 óta használt elektrokonvulzív terápia adott inspirációt a mára már teljesen működő képes AntiDep megalkotásához. 

A beavatkozás célja, hogy az elektromos árammal helyreállítsák az agy természetes kémiai egyensúlyát.

Ezek az elektromos impulzusok a receptorokra hatnak az agysejtek felszínén, és így indítják el a depresszió javulását. Nagyon súlyos mellékhatásai lehetnek azonban, akár amnéziát is okozhat, így a közvetlen s sokkolás ötletet elvetették.

Az ötletből azonban rengeteg inspirációt kapott a csapat. A technika az évek során lehetővé tette, hogy az elektromos áramot jótékonyan használják. Márai gépezete alapvetően az elektromos impulzusokra alapul.  A fejre helyezhető tappancs impulzusokat küld, ezzel feltérképzeve a páciens agyát. Első lépésben a probléma helyét találja meg, és a depressziót kiváltó okot - tehát a kémiai egyensúly felborítóját. Második fázisban az adatokat feldolgozza, és ebből kikalkulálja az adott személy számára megfelelő dózisú és hatóerejű impulzus számát. Harmadik, s egyben utolsó lépésben egy fél órás programot futtat, amellyel bizonyos reakciókat elindít, bizonyos reakciókat megszüntet. 

Az AntiDep 2010 nyarán készült el, és további három év tesztelés várt rá. 2013-ban került a kórházak szolgáltatásai közé, használata azonban csak orvosi beutalóval lehetséges. 

 

A szenzáció folyamatosan sikereket ér el, páciensek százai gyógyultak meg, és mesélnek a termékről. 

bottom of page